20111220

#35 ehk piisad


piisad

I

vihmapiisad aknal
lineaarse arengu ime
eruditsioonibuliimikust teismeline
piisad silmad pahupidi laud



II

mägede- ja soodepojad
laulsid, karjusid ja karjatasid
lambaid
hunt siis tuli sähvatas veits hambaid
piisad sigitanud järved-mered

koju läinud vajusid nad sohu
üks sai paha tuju teine lihtsalt nohu

puhuma lõi depressioonipuhang
või siis lihtsalt mängiti et lõi
külmas lõunas ekspeditsioon
mõni läinud katki ja ka peksa anti -
sotsiaalne rehabilitatsioon

õhtuks kütiti seal hülgenahas rebast
joodi täitsa segi ajati veel kelbast

üks ja seitse kaheksa ja veel üheksa
mundris naised kartulid ja sõnad


20111219

#34 ehk tasakaaluhäired



tasakaaluhäired

I

väsinud maskidest second-hand nägudest
raske on öelda ja olla on raske
nägu on kadunud jäänud vaid küsimus
rõhuvast põhjast mind minema laske

kessoontõbine
kodune
segane
udune

ma ei tea mis ma olen aga ma igatsen sind



II

kerglane keskmäng tormas meist mööda
avang on ununend nägemiskadu
kuhu veel minna ja mida seal teha
lipitsev lõppmäng ma enam ei adu

kollaps
koll-laps
paber
uni

ma ei tea kas ma olen aga ma igatsen sind


20110919

#33 ehk why do people like music



"Apparently, humans like music because it is satisfying to the mind. When you hear a piece of music for the first time, your mind goes guessing about what tune and what sound will come next, there is a sense of exploration there. And when you guess correctly, your mind sees this as an accomplishment."

pitsitanud on ta kõvasti 
vaimsuse endine tasand 

"Likewise, when you already know a song, you don't have to guess anymore, and when the actual tune that you remembered shows up, your mind sees this as a great accomplishment."

ja ometi veel mitte päris 
mitte täiesti endine


"Some like the exploration more, and they are drawn to artsy music forms, with complicated melodies. Others just want the quick satisfaction of guessing right, and are drawn to music with simpler, more common melody's that they can relate to."

paiskub kaosesse 
loomulikku, lihtsasse 

"You'll find that mostly everyone prefers music types that they are already accustomed to, because the patterns are more familiar and therefore more appealing. If the music doesn't sound anything like what you usually hear, then the positive experiences from the exploration won't kick in either."

olen ma kohal 
või tagasi alguses?

20110910

#32 ehk oli täiesti vaikne



„Nad nimetavad mind nüüd hullumeelseks. See oleks aukõrgendus, kui ma nende meelest ikka niisama imelik poleks nagu ennegi. Oli täiesti vaikne. Ainult kask sahises ülal kõrges pimedas. Võõras poiss seisis kase all. Tal oli imelik nägu.”

See kõik oli justkui mäng. Reaalsuse peegeldus, mõnes teises dimensioonis keev kõrvalelu. Kuid oleks ilmne lihtsustus nimetada seda vaid kõrvaleluks. Sest kõik toimus samaaegselt ka minu sees, minu all, Kuu pimedamal, süngemal poolel ning kusagil kaugel-kaugel eemal. Nii kaugel, et see võis samahästi juba ringiga minu juures tagasi olla.

See kõik oli justkui mäng.

Ja niiviisi me läksimegi. Voolasime, sumasime läbi suvesoode, ikka puhtama alguse poole. Kes siis ikka tahaks olla üksinda, eriti veel sellisel hetkel. Mulle muidu väga meeldib üksiolek, vaikus, välispidine rahu. Sest sisemist rahu pole ma veel leidnud. Otsinud, seda küll, seda ehk liigagi palju. Ent leidnud – ei veel. Kuid olemas on hetki, hetki mil sa lihtsalt vajad kaasteelist. Ta ei pea olema jutukas, ta ei pea olema naerutav, isegi mitte naeratav. Ta peab lihtsalt olema.

Ja niiviisi me läksimegi.

Ühel teisel korral istusin ma samblale. Istusin ja mõtisklesin. Olin just hiljuti värve nägema hakanud. Sellisena nagu minu arvates neid kunstnikud nägema pidid. Ja üldse oli minu maailmatunnetus elama hakanud. Silitasin seda sammalt ja mõtisklesin. Ning vaikselt ja tasaselt hakkasid nad minuga rääkima. Eks ma esiti ikka veidi pelgasin ning kindlasti ka nemad pelgasid veidi. Kuid kui me lõpuks teineteist usaldama hakkasime, oli see ilus. Ja seda ei saa inimeselt keegi ära võtta, ega ju?

Ühel teisel korral istusin ma samblale.

Oi kuidas ma neid igatsen. See on ikka tõsi mis tõsi, et enne inimene millegi väärtust hinnata ei oska, kui ta on sellest ilma jäänud. Või kellegi. Ja ometi näen ma nende nägusid iga päev. Jah, kindlasti ei ole need näod, mida ma nõnda igatsen. Eks ma tean jah, et iga nägu on kordumatu, miks ei peakski olema, kui juba kusagile hooletult unustatud sõrmejäljed seda on. Meil oli klassis kolm Joosepit, aga neid Joosepeid hüüdes elasid ka nende nimed alati isemoodi elu, kandsid endas omaette kõla. A mis ma nendest Joosepitest ikka vatran. Ma rääkisin ju hoopis teistest. Teistest, kes koos moodustasid midagi palju enamat kui lihtsalt teised, sest üheskoos moodustasid nad selle. Jah, kindlasti ei ole need näod, mida ma igatsen. 21*x grammi. Ma igatsen igat kuradi grammi sellest kahekümne ühest (korda x) grammist. Sa tead ju küll, alles hiljuti rääkisid mingist Sean Penni filmist ja selle salapärasest teooriast. Siis ma võib-olla naersin. Kui tobedalt võis see kõlada. Aga nüüd ma näen.

Oi kuidas ma neid igatsen.

Ma olen väsinud. Ma olen väsinud, aga iga kord kui ma silmad kinni panen, näen ma ikka ja jälle seda. See on vastik, see on nii vastik, et ma tahaks selle oma silmalaugude sisekülgedelt maha kraapida. Aga ikka nad korrutavad mulle, hirmunult ning suurte silmadega: „It’s all in your head. It’s all right. It’s all wrong.” Ja ma tean seda, ma tean et neil on õigus, aga ma ei suuda enam kauem silmi lahti hoida.

Ma olen väsinud.

20110721

#31 ehk algarvud jms



raagunud hingede tuhastund jäljed
numbrite tähtede märkide all
küüntega mullast end kraabivad välja
sinna kus õhk on nii karge nii hell

kus väreleb videvik õhtuses sajus
ja mõtlikul meelel toob lahendust koit
kus sageli kerkid ent vahel ka vajud
sest langus on suurele hingele toit

20110508

#30 ehk



kõik on aja küsimus
kõik
kõik on küsimus
on aja küsimus

20110426

#29 ehk Iiri vanasõna

Elu mõte on üksteisele tuge pakkuda.
Elu mõte on üksteisele tuge pakkuda?
Elu mõte on üksteisele tuge pakkuda!



Siis tuleb ka armastus. Südamega näha, südamega kuulda, südamega tunda. Lõpuks on ikkagi tähtis südamega elada. Või India mungakloostrisse. Aga mõnikord peamegi just pikema reisi ette võtma, et oma nina ette näha, näiteks vannitoa peeglini jalutama. Eks selle õnnega ole samamoodi. Vahel unustame prille otsides ninale vaadata või sokke otsides varvaste otsa. Ega me ise ka alati nii kavalad ei ole, kui me seda näida soovime lasta. Üsna kaval on õnne otsima minnes oma silmad lahti teha, aga mõne jaoks võib õnn just magamises peituda. Jah, alati võivad inimesed teistele omi kogemusi ning muljeid jagada, kuid ainult teiste inimeste kogemusteks ning muljeteks need jääda saavadki. Oma õnn tuleb ikka igaühel ise üles leida. Ei ole olemas kõigile rakendatavat õnne valemit.

20110421

#28 ehk minust ei sõltu midagi




"Palun teid, Jekaterina Ivanovna, saage minu naiseks!"
"Dmitri Jonõtš," alustas Jekaterina Ivanovna tasaselt, "mulle valmistab kohutavat piina teie lootusi kõige julmemal viisil purustada, teie südant läbi hakklihamasina pressida ning teie suursugust tulevikku ühe lausega sandistada, aga Dmitri Jonõtš, te peate ometi mõistma (ning tõelise härrasmehena mõistategi), et teiega abiellu astumine mind igaveseks siia väikeste inimeste keskele aheldaks ja minu elult igasuguse mõtte rööviks. Jumal on niiviisi määranud, et minu elu tuleb õilsa kunsti teenimiseks anda ja kuidagi teisiti meil võimalik käituda ei ole. Minu isiklikust tahtest (mis loomulikult teiega abiellumist soovib), ei sõltu siin midagi. Saatus on minule teistsuguse elu ette näinud ja seepärast, Dmitri Jonõtš, ma teie ettepanekule eitavalt pean vastama."

"Minust ei sõltu midagi," mõtles Doktor Andrei Jefimõtš Ragin ning võttis karbist paberossi. "Mina olen kõigest mängija, ei mina loonud neid sadistlikke, ebavõrdsust süvendavaid reegleid, pole minu asi ka neid rumalaid reegleid muutma hakata. Pole minu süü, et ühiskond tõelisi, hingega inimesi kivimüüride keskele vangistab ning need, kes kohtumõistja ja vangivalvuri rolli täidavad, oma väärtuste ning põhimõtetega eladagi ei tohiks. Mina olen kõigest mängija." Doktor Andrei Jefimõtš Ragin istus oma mugavas tugitoolis, sõrmede vahel hõõguv pabeross.

20110403

#27 ehk 3 maailmalõpuetüüdi



1

ära usalda tubakakompaniid
kelle juhtivdirektor ei ole kirglik suitsetaja
ega poliitikut
kes pole kunagi elanud päris inimeste elu
ja seda kuuvarjutust
kes ta pesitseb kuu varjuküljel
ja näitlejaid
neid kuradi näitlejaid

usalda sõprust perekonda tarkust armastust
jah
isegi armastust usalda
sest kui teeb haiget, on järelikult päris

2

ma kardan jääpurikaid rohkem kui
surma

ja teisi inimesi rohkem kui
katku

a seksi ja raha kardan ma
täpselt sama palju

no umbes sada korda rohkem kui
maailma lõppu


3

sa tead et midagi on valesti
kui hollywood on hakanud lapsi tapma
kui kaastunne ja halastus sümbolisserivad nõrkust
kui bob dylan on see laul eurovisoonil
kui poliitikud ei valeta ja
kunstnikud ei varasta

20110318

#25 ehk viis ristkülikus



mu toa seinal on saatan
teised teda ei näe
ta peitis end peegli taha
 
vahel end peeglist vaatan
teised seda ei näe
või teesklevad, lihtsalt ei taha

20110309

#24 ehk the wilhelm scream



tee mu jalgesse eksis
kesk linna
torgatud silmil
pimedate linnaosa saladusi
ahmisin ninna
häbistatud trooni
katakombilehka
mu süda pelgab
arütmilisi templeid
eelmisest sajandist
värskelt oksendatud
enesekesk-äärsusi
ülistatud väärsusi
valimatult neelab
hinge-, õhupuhtust
igast küljest peeglina
ligemale taevast
teeseldud naeratuste vaevast
kurnatud ilmel
peletab valguse
tuvide erahuvide
tuleneelajate linna

20110302

#23 ehk Sügis



I osa on seal

See siin on II osa

See jooksmine nüüd tegelikult vist kõige parem mõte ikka ei olnud, sest kui tüdruk lõpuks väsis ja samblale istus, ei olnud tal õrna aimugi kus suunas tee võib olla ja päikest kah ei paistnud mille järgi orienteeruda oleks võinud ja ega tüdruk ei mäletanud eriti kuidas see sammalde ja puutüvede järgi orienteerumine käis. Oleks võinud talv olla, siis oleks saanud oma jälgi mööda vabalt teele tagasi jõuda, aga oli sügis. "Ega see samblal istumine mind kuidagi aita, pean ikka liikuma hakkama," mõtles tüdruk. Ta lootis, et läheb õnneks ja hakkas kõndima sinna, kus üks suur kuusk seisis, sest ta mäletas nagu oleks umbes sellisest kuusest mööda tormanud.

Juba tund aega oli möödas sellest kui tüdruk suure kuuse suunas jalutama hakkas, aga ikka oli ta jalge all krõmpsuv ja kraksuv mets ja mitte õrnalt krabisev metsatee. Ta oli juba täitsa väsinud ja meel oli ka kurvaks läinud. Seiklemine oli kõhu tühjaks teinud ja janu peale ajanud, sest ega ta enne teeleasumist midagi söönud, kõht oli siis ju veel pannkookidest täis ja arvestada võis sellega, et vanaema juures saab kindlasti moosisaia piimaga. Nüüd aga oli ta ihuüksi keset paksu metsa ja seal polnud moosisaia lõhnagi. "Ega siis vanaema minuga pahandama hakka kui ma natukene siit korvist sööki napsan," mõtles ta. Ta arutles, kas süüa kartuliputru või pannkooke. "Pannkoogid on kõige maitsvamad, aga kartulipuder teeb tugevaks." Tüdruk võttis natukene mõlemast ja jõi suure lonksu õunaveini kah peale. See oli natsa vastiku maitsega, aga mis sa siis teed kui janu nii suur on. Kõhu täis söönud, eksles ta edasi.

Mitu tundi hiljem oli punase mütsiga tüdruk ikka veel metsas ja nuttis. Vahepeal oli ta juba kogu korvi tühjaks söönud ja kõik õunaveini kah ära joonud ja siis korvi sootuks minema visanud. Osalt sellepärast, et mets oli nii pime ja osalt ka sellepärast, et pea käis vastikult ringi ja jalad ei teinud seda mida nad pidid tegema, oli tüdruk mitu korda juurikatesse ja okstesse kinni jäänud. Tuul oli kah jubedalt vali ja seal metsas oli väga õudne olla. Eriti õudsed olid vanad jändrikud, mis nägid välja nagu nõidade ja koletiste käed ning tahtsid teda kogu aeg kinni püüda ja vangi võtta. Sellepärast tüdruk nuttiski ja iga teine inimene oleks kah samas olukorras nutma hakanud.

Algul arvas ta, et kujutab seda endale ette, aga mida edasi ta sammus, seda valjemaks läks heli. Ta kõndis veel ja veel edasi ja jõudiski lõpuks suurele maanteele. "Olen pääsenud," mõtles tüdruk ja ei nutnud enam üldse. Ta kuivatas jope varrukaga näolt pisarad ja hakkas mööda vasakut teepoolt kodu poole kõndima. Nüüd teadis ta juba täpselt kus kodu on, sest mööda seda teed saab kodust linna sõita ja vastupidi. Külm oli, aga tüdruk kõndis vapralt edasi, mõtted juba sooja kodu peal. Tema seljatagant lähenes pisike valge auto ja jäi täpselt tüdruku kõrval seisma. Autos oli kolm inimest, juhipoolne aken lasti alla ning üks kolmest pistis oma pea sealt välja.

"Tere! Eesti Politsei, palun peatuge."
Tüdruk jäi seisma.
"Nonii, kui vana sa tüdruk oled?"
"16"
"Kuhu nii hilja õhtul jalutad?"
"Koju lähen."
"Ja kust kohast sa tuled?"
"Metsast. Pidin vanaema juurde minema, aga eksisin ära ja siis nüüd kõnnin mööda maanteed koju."

"Kas võtnud oled?"
Tüdruk ei saanud küsimusest aru, aga ei julgenud küsida, et mida võtmise all mõeldakse ja vastas, et ei ole.
"Ah nii."
Kõrvalistmel istunud naine tuli autost välja, tegi auto pagasiluugi lahti, kutsus tüdruku enda juurde, võttis pakiruumist mingi kilesse pakitud eseme ning andis tüdrukule. Pakis oli pehme helkur ja tükk valget nööri.
"Pane see endale külge."
Tüdruku käed värisesid, ta tõmbas hammastega kilepakendi lahti, võttis nööri ja toppis helkuris olevast august läbi.
"Vabandust, ega teil haaknõela ei ole?"
"Vaata, seal pakis peaks olema."
Oligi. Tüdruk pani endale helkuri külge ja jäi ootama. Politseinik sobras natukene aega pakiruumis ja võttis sealt välja midagi, mis nägi välja nagu raadiosaatja. Tüdrukule tegi nalja mõte sellest, kuidas tädike raadiosaatja teel autos istuvate kolleegidega rääkima hakkab. Siis aga võttis politseinik ühe valge toru ja pani selle raadiosaatjale külge. Nonoh, see polnudki kellegi raadiosaatja!

"Puhu siia torusse kuni ma ütlen et aitab"
Tüdruk puhus. Käis piiks.
"Aitab."
Tädike silmitses pisikest ekraani.
"Palun istu autosse."
Politseinik istus tagaistme juhipoolsele küljele ja tüdrukul ei jäänud muud üle kui istuda kõrvalistujapoolsele küljele.
"Isikut tõendav dokument palun..."

20110228

#22 ehk in bloom

muusikast ehk vabaduse puiesteelt radioheadini



kui unelaulud välja arvata
sündis minu esimene tõeline muusikaelamus umbes kolmeselt
mõni kuu siia sinna
tegemist oli allan roosilehe legendaarse lauluga turvamehest
mille refrään käib nii

turvamees vabaduse puiesteelt
pisikese maja ees seisab bmw


meie elasime siis kah sel ajal vabakal
aga meil oli mitsupissi
ja mina ei saanud ju öelda, et on bmw
vaid ütlesin alati mitsupissi

ja siis tulid igasugused kassetid lastelauludega
ja maale sõites emmega elmari kuulamine ja valjul häälel lalisemine

isa tuli koju
aga mitte eriti kõrgelt


ja siis tulid poiste- ja lastekoorid
ja laulupeod ja klaveritunnid
ja eminem

aga minu praeguse muusikaarmastuse ajaarvamine algab vist 13-aastasest joosepist
need olid minu varateismeliseaastad
esimene mp3-mängija
mille kõik 256 megabaiti olid kaetud 128 kbps bitreidise blink-182-ga ja muu popp-pungi ja emorokiga

ja siis
mõni aeg hiljem
kuulsin ma esimest korda nirvanat
lõhnab nagu deodorant
lõhnab nagu ma oleksin kõige sügavamõtlikum inimene maailmas
lõhnab nagu kõik raadiomuusika on täielik pask
ja lõhnab nagu
mees, see lõhnab nagu ma elaksin esimest korda täiel hingel muusikasse
nagu ma kuulaksin albumeid albumitena
nagu ma uuriksin internetist bändi kohta kõike mis mu käte haardeulatusse satub (ja ostaksin isegi biograafia!)

(2007. aasta alguses lugesin meeri-malle poole raamatut "500 vms parimat albumit maailmas, selle top 2 olid the bends ja ok computer, isegi biitlitest eespool, rääkimata nirvanast, kes oleks pidand ammugi esimene olema (no see radiohaed on küll kõige ülehinnatum bänd maailmas!))

ja see kuradi biograafia saigi mulle saatuslikuks
mul pole vaja teada kuidas mu esimene iidol
loomi piinas
vaimse väärarenguga tüdrukut oma süütuse kaotamiseks ära kasutas
kuidas
i hate myself and want to die
&
it's better to burn out than to fade away
ja see kuradi heroine
heroine
heroine

mul oli vaja positiivsemat muusikat
rõõmsama taustalooga muusikat
aga muusikast kaduda ei tohtinud tähendus
mis mulle ajaga nii kalliks oli saanud
ja see alternatiiviau
mille üle ma väga suurt uhkust tundsin
ja mis kaitsmist vajas

2008200820082008

ja siis ma seiklesingi varajase coldplay ja muse'i youtuubi videotes
kuni komistasin karma police'ile kes oli niivõrd südamlik ja lihtsalt ilus
ja sealt juba idioteque'ile
mis tegi mulle külmavärinad
ja oli midagi
mida ma kunagi varem tundnud ei olnud
ja paranoid android

ma olin valgustatud
ma rokkisin the bendsiga
ja otsisin ok computeriga soojuskiiri paranoilises ja võõrastunud maailmas
ja õppisin täielikult kaduma (ning mitte iial enam leitama)

ma tänan teid
kallid radioheadid
tänu teile avastasin ma muusika

indi
elektroonika
ambienti
psühhedeelia
krautroki
shoegaze'i
džässi
taasleidsin
klassika

(muideks
ma teen siin ühe ennustuse:
5 aasta pärast
kui mitte varem
koosneb radioheadi muusika jonny kirjutatud
klassikaseadeist
millele thom elektroonikat ja laulu peale ehitab
aga see selleks)

radioheadi uue plaadi nimi on limpsikuningad
ma olin seda juba 3 aastat oodanud
nüüd ta siis tuli
tead, kui midagi nii kaua oodata, on see lõpuks kätte saades
ikka kuidagi teistsugune
kui ootasid
see võib kurvaks teha

ma ei teagi
imelik värk

aga siin ma nüüd olen
kõrvaklapid peas
kuulan vidukilsilmi oma lemmikbändi mantralike kordustega albumit
ja olen nagu väike buda
lootosõite keskel

20110212

#21 ehk rukkimaarjapäev



kui ma umbes 14-aastane poisipõnn olin, tundus minu jaoks kõige sügavatähenduslikum olevat küsimus, et miks peavad inimesed omavahel olles neid pingutatud ja ebaspontaanseid vestlusi pidama ning ilma nendeta end üldsegi mugavalt tunda ei saa.
ütlen ausalt, et enne 14. eluaastat polnud mul selliste vestluste eksisteerimisest aimugi. mina olin ja minuga oldi räägitud vaid seda, mis rääkimise hetkel kõige olulisem oli ja mitte mingisugustest kolmandatest asjadest, mida ühe sekundi pärast keegi nii kui nii ei mäleta. või siis ma lihtsalt arvasin, et minuga oldi ainult neist asjust räägitud ja mitte nendest teistest, aga tegelikult see hoopiski nii ei olnud.
see 14-aastaselt leitud küsimus painas mind mitu head aastat. alles hiljuti sain aru, et neid sõnavahetusmänge mängitakse seepärast, et jutleja ise vastaspoole ebapiisava kütkestamise pärast mures on ning neid seebimulle oma kujutlusis eksisteerivate kollide peletamiseks puhub.
ma olin pikemat aega kohe väga mures, sest selliseid mullikesi polnud keegi mind puhuma õpetanud ja siis ma sageli lihtsalt istusin ja vaatasin vaikides neid õhus värelevaid hapraid tiibadeta olevusi, kes kõigist üritustest hoolimata maapinnast umbes meetri jagu kõrgemale tõustes plõksti seebiks muutusid.
nüüd olen ma seda kunsti juba pisut omandanud. võiks lausa öelda, et elu on mind karastanud. jah, tõesti, kui tuju peale tuleb, võin lausa meister mullipuhuja olla.
aga ei tasu veel rõõmustada! öeldakse ju, et igal heal on ka omad vead või vähemalt on igal rukkil oma rukkimaarjapäev. minu rukkimaarjapäev saabus arusaamisega, et koos mullipuhumisoskusega jäi mulle külge ka see paha tunne, millest ma enne rääkisin ja mis inimesi üldse mullitama paneb.
kui väiksena jätkus mul silmi vahvatele lindudele ja putukatele ja igasugustele teistele tiibadega olevustele ning mõne õhku täis seebikile puudumine mind üldsegi nukramaks ei muutnud, siis praegu tekib mul kellegagi vaikust jagades sageli kusagile kõhu ülaossa kahtluseuss, et midagi on vist ikka valesti ja et midagi on siit vist puudu.
kui ma umbes 14-aastane poisipõnn olin, meeldis mulle juukseid killukese seebiga pesta ja mitte šampooniga, sest seep tegi nad imelikuks ja siis oli juukseid katsudes naljakas tunne.

20110208

#20 ehk still sound



ja nad jalutasid ja ma ju ütlesin sulle et
aga sina aga sa
olen ikka veel siin

varjusid minu eest pühkisid kühvlile
põletasid
kaevusid
taevasse taevasse
igavik on igav ikka igavik ka

20110206

#19 ehk seksism

Pidime filosoofia kursuse raames kodus essee kirjutama ja kuigi ta ise mulle nüüd kõige rohkem ei meeldi, tahab ehk mõni mu filosoofiakaaslane teda sirvida. Mina tahaks küll teie ridu ning ridadevahesid piiluda.

---

Seksism

Seksism on diskrimineerimine ning eelarvamuste kujundamine inimese soolise kuuluvuse tõttu. Äärmuslik seksism võib taotleda ühe sugupoole ülimuslikkust, kuid seksism võib olla ka lihtsalt meeste ja naiste erinevuse aktsepteerimine, tunnustamine, et mõlemad pooled täiendavad üksteist ning uskumine, et nende erinevuste väljendamises sotsiaalsetes avaldustes ei ole midagi taunimisväärset.
Diskrimineerimine on sõna, millel on äärmiselt negatiivne alatoon. Lääne ühiskonnas on heaks tavaks olla arvamusel, et igasugune diskrimineerimine on halb, et eelarvamuste omamine on ebaõiglane, et kõiki inimesi, hoolimata nende nahavärvist, soost, vanusest, haridustasemest või tervislikust seisundist, tuleks kohelda võrdsetena. Ometi on eelarvamuste omamine inimestele täiesti loomupärane ning etendab ühiskonna sujuvas toimimises vajalikku rolli. Need aitavad kiirelt hinnata kaasinimeste pädevust, näiteks on meditsiinidoktori hinnang kehavigastuse parimale võimalikule ravile usaldusväärsem kui algharidusega inimese oma ning kuigi selle hinnangu paremust ei saa garanteerida, on meil eluohtlikus olukorras mõistlik selle kasuks otsustada. Eelarvamused annavad inimeste võimaliku käitumise kohta ennatava hinnangu, kusjuures need hinnangud võivad tuleneda kultuuriruumi survest või isiklikust kogemusest, kuid võivad olla ka täielikult põhjendamatud. Võib väita, et diskrimineerimine või eelarvamuste omamine ei ole kunagi negatiivne lihtsalt seepärast, et tegemist on diskrimineerimise või eelarvamustega, nende väärtust võib hinnata vaid neid mõjutanud elulise, loogilise, teadusliku või kogemusliku järelduse paikapidavuse järgi. Seega saab öelda, et nagu igasugusel diskrimineerimisel, on ka seksismil kaks vastanduvat poolust, mida on võimalik ja peaks olema kohustuslik eristada: õigustatud ning õigustamata, praktiline ning ebapraktiline, ratsionaalne ning irratsionaalne, ning ühene väide, et seksism on kas lihtsalt hea või halb, on pinnapealne ning väärtusetu.
Mis näib ühest vaatepunktist ratsionaalse või kasulikuna, ei pruugi teisest küljest üldse selline paista. Näiteks on ööklubi jaoks kasulik lubada naisi sisse väiksema tasu eest kui mehi, sest valitseb tendents, et ööklubi, kus on suur kontsentratsioon naisi, meelitab võrdeliselt ligi ka sellevõrra rohkem mehi. Majanduslikust seisukohast võib see klubi jaoks kaval ja praktiline olla, kuid üldsuse seisukohalt puudub sel igasugune alus, kui piletihindade koostamisel pole just mees- ning naisklubiklubikülastajate keskmisest sissetulekust ning neist võrdse osakaalu eraldamisest lähtutud.
Sissejuhatuses mainitud äärmuslikku seksismi võime kohata Arthur Schopenhaueri kirjutistes: "Õigem oleks nimetada naissugu ebaesteetiliseks. Nad ei mõista muusikat, poeesiat ega kujutavat kunsti. Kui nad afekteerides teesklevad vastupidist, siis on see vaid tühipaljas meeldimishimust ajendatud eputamine." Irooniline on see, et tema essee on eesti keelde tõlkinud, toimetanud ning kujundanud naised. Schopenhaueri mõtteviisi kujunemisele aitas kindlasti kaasa tolleaegne ühiskonnakorraldus, kus naistel oli väiksem ligipääs haridusele, väiksemad võimalused kunstiga tegemiseks, ning kus soorollid olid nii tugevalt kinnistunud, et naistel ei olnud võimalustki meestele konkurentsi pakkuda. "Jõu, mille loodus andis mehele kehalise tugevuse ja mõistusena, kinkis ta naisele teesklusandena." Schopenhaueri väited on subjektiivsed ning võisid põhineda isiklikel kogemustel, kuid et need olid ilma teadusliku aluseta, tuleks neisse kriitiliselt suhtuda, ega ole arvatavasti praktiline neid mõnes teises ajas ning kohas kasutada. Schopenhaueril on ka vastus populaarsele soolist võrdsust puudutavale küsimusele miks meeste abielurikkumist vähem hukka mõistetakse kui naiste oma. "Loodus on huvitatud liigi olemasolust ning järelikult võimalikult suuremast paljunemisest. Mees võib saada aasta jooksul enam kui saja lapse isaks, kui tal vaid oleks nii palju naisi; naine aga on kiindunud ühesse mehesse, sest loodus paneb ta muretsema järelpõlve toitja ning kaitsja pärast. Seetõttu on meeste abielutruudus kunstlik, naiste oma aga loomulik."
Kui mees väidab, et naise ülesanne on kodus süüa teha ning laste eest hoolitseda ning mitte suurfirmat juhtida, siis kas muudab see ta koheselt seksistlikuks seaks? Esimese hooga võiks ju hüüda, et kindlasti! Kuid vaatame selle näite tagamaad. Teatavasti on iga organismi sihiks, eesmärgiks, elutsükli tööshoidmine ehk võimalikult tervete ning tugevate järeltulijate saamine. See, et inimestel tegeleb lapse imetamisega naissugupool, omab järelikult mingit põhjust. Inimese eellastel oli selleks põhjuseks tõenäoliselt see, et meessugupool suutis sama ajaühiku jooksul suurema energiaväärtusega toitu koguda. Et vastsündinud järeltulija vajas pidevat hoolitsust, pidi üks vanematest lapse eest hoolitsema. Edu saavutasid paarid, kus naine sai hoolitsemisega paremini hakkama. Niimoodi kujunesid välja soorollid ning füsioloogilised erinevused, mis evolutsiooni käigus süvenesid, näiteks kuulevad naised kõrgema sagedusega helisid paremini kui mehed, tänu millele on nad laste häälitsustele tundlikumad. Kusjuures väide, et naine kuuleb kõrgemaid helisid paremini kui mees, on seksistlik, sest sisaldab endas eelarvamust ega pruugi juhuslikult katsealuseks valitud naise ja mehe puhul paika pidada, kuid tegu on õigustatud eelarvamusega, sest sel on teaduslik alus ning tõenäosusteooria on sellises olukorras naise kasuks. Pöördudes tagasi eeltoodud näite juurde, tuleb nentida, et tänapäeval võib naine probleemideta ka mehest suuremat teenistust saada, kuid siiski ei saa paari inimpõlvega olematuks muuta sadu tuhandeid aastaid kestnud looduslikku kujundamist. Seega tuleb mõista, et sellisele väitele viivad mehe alateadvusest tulenevad impulsid ning ürgaega ulatuv arusaam perekonnamudelist ja mitte pime soov vastassugupoolt alavääristada.
Seesugusele lähenemisviisile vaidlevad vastu feministlikud filosoofid. Simone de Beauvoir kirjutab oma "Teises sugupooles", et naistele loomuomasteks kuulutatud omadused on tegelikult ühiskonna loodud abstraktsed skeemid, mis annavad inimestele kätte üldise mõtlemissuuna ning saavad seetõttu reaalsuseks. Ta väidab, et naiste võimeid on tänapäevani lämmatatud ning need on läinud ühiskonna jaoks kaduma. Radikaalne Ameerika feminist Kate Millett väitis, et kuna ei ole veenvaid tõendeid sellest, et sugupooled oleksid mingil olulisel moel bioloogiliselt erinevad, ning et Beauvoir'i järgi on kummagi sooga seostuv käitimisviis on ühiskonda kujundava kultuuriruumi tekitatud ("Naiseks ei sünnita, naiseks saadakse."), kehtib maailmas ebaõiglane olukord, patriarhaat, kus meessugu valitseb naissoo üle. Samas puudub adekvaatne põhjendus, miks seesugune olukord alguse on saanud ning kuidas see erinevates sõltumatult kujunenud ühiskondades tekkida sai. Loogiline seletus oleks, et see on tingitud just nimelt bioloogilistest iseärasustest ("Helena Cronin on näiteks väitnud, et kuna looduslik valik on andnud eelise meestele, kellel on rohkem partnereid, siis on neil naistest enam kalduvust olla "võistlushimuline, riskeeriv, oportunistlik, järjekindel, visa, demonstratiivne ja eputav. Just sellepärast surevad mehed sagedamini kangelassurma, võidavad Nobeli preemiaid, kihutavad ja sooritavad mõrvu."), kuid nende olemasolu on Kate Millett oma "Seksuaalpoliitikas" ümber lükanud. Mõned antifeministid on just Milletti esitatud patriarhaadi mittetunnustamist oma tegutsemise põhjenduseks toonud. Et Milletti ideed on radikaalsed, tõestab ka see, et paljud feministid tema teooriat pingutatuks, naisi alandavaks ning meeste võimu ületähtsustavaks pidasid.
Analüüsides ning mõtestades ühiskonnas avalduvaid seksismi ilminguid, on võimalik öelda, kas tegemist on ratsionaalse seksismiga või mitte, kuid eelnevalt tuleb endale teadvustada, et ka seksismi avaldumine mingis situatsioonis või arvamuses on sügavalt subjektiivne. Võttes näiteks Nietzsche tsitaadi "Sa lähed naise juurde? Ära unusta piitsa!". Bernard Russell on kirjutanud: "Tema (Nietzsche) - nii nagu iga teisegi mehe - arvamus naiste kohta on vaid selle tunde objektivatsioon, mis nende suhtes tekib. See tunne oli aga ilmselt hirm." Kas Nietzsche soovituse taga peitub üleolek, hirm või midagi kolmandat, sõltub juba tsitaadi lugeja taustateadmistest ning mõttemaailmast.
Eeldust, et sugu on sotsiaalselt konstrueeritud kategooria, kasutab oma teoses "Mõtisklusi soost ja teadusest" ka Evelyn Fox Keller, jõudes järeldusele, et teadus põhineb seksistlikel alustel. Ta väidab, et objektiivuse, mõistuse ja vaimu seostamine mehelikkusega ning subjektiivsuse, tunnete ning looduse kujutamine naiselikena, toetab feminiinsuse ja teaduse ajaloolist eristamist. Loodusteaduste uurimine on olnud valge keskklassi mehe pärusmaa, "see, millised nähtused väärivad uurimist, milline teave on tähenduslik ja millised nähtuste kirjeldused (või teooriad nende kohta) on kõige adekvaatsemad, rahuldavamad, kasulikumad või isegi usaldusväärsed - kõik otsused selle kohta sõltuvad täielikult otsustajate ühiskondlikest, keelelistest ja teaduslikest tavadest". Samas leidub ka feminismi teoreetikuid, kes ei ole nõus, et mingisugust naise erilist omadust ei eksisteeri. "Carol Gilligan näiteks räägib, et kogemusliku aluse eripära tõttu on naisel oma, "erinev hääl". Tema meelest avab selle eripäraga seotud vaade moraalile tee "hoolivuse eetikasse", mille keskmes on inimsuhted. Mehelik moraalifilosoofia toetub Gilligani meelest seevastu objektiivseteks, ratsionaalseteks ja avalikeks peetavatele õigustele ja reeglitele." On võimalik, et loodusseaduste uurimiseks on lihtsalt kõige otstarbekam kasutada "maskuliinseid" omadusi, mis meestel suurema tõenäosusega esinevad. Kas õunapuu oli seksistlik, kui õun Isaac Newtonile pähe kukkus või oli Newtoni maailmapilt lihtsalt sobilik sellest järelduse loomiseks?
Laiemat meediakajastust ning ühiskondlikku kõlapinda on saanud rünnakud naiste vastu. Selles, et meeste vastu suunatud füüsilist ning vaimset vägivalda ei peeta samavõrd oluliseks, mängib kindlasti rolli tõsiasi, et mehed on füsioloogiliselt tugevamad ning kuvand füüsilisest tugevusest, või õigemini taluvusest, on kandunud üle ka meeste vaimsele vastupidavusele. Üks rängemaid seksismi avaldumise vorme on suunatud just meeste vastu ja selleks on sõjaväeteenistus ning sõdimiskohustus. Praktiliselt ükski süsteem ei ole suunanud oma naisliikmeid sõjategevusel rindejoonele ning kui seda on ka tehtud, siis vaid vabatahtlikkuse alusel või juba viimases meeleheitlikus vastupanuürituses, mil kaotus kui lõpptulemus on juba möödapääsmatu. Samas on ka seesugune käitumisviis ühiskonna järjepidavuse seisukohalt hädavajalik ning selle meetme võib paigutada ratsionaalse seksismi alla. Nagu Schopenhauer kirjutas, vajab kogukond reproduktsiooniks just naisliikmete säilimist, sest üks mees suudaks teoreetiliselt aastaga eostada sadu järeltulijaid. Lisaks sellele on meestel sõjapidamiseks füsioloogiliselt paremad eeldused.
Leidub ka täiesti õigustamatut meeste vastu suunatud seksismi. Vaidlused laste hooldusõiguse üle lõppevad 75-l protsendil juhtudest emadele täieliku hooldusõiguse andmisega ning vaid ühel juhul kümnest hooldusõiguse andmisega isale. Kuigi statistikat mõjutab see, et mehed on tõenäoliselt rohkem nõus vabatahtlikult nõudest lapsele loobuma, langetatakse iga päev ka otsuseid, mis on palju parema ülapidamisvõimega inimese kahjuks või pere juurest lahkuva inimese kasuks, lihtsalt osapoolte nende soolise kuuluvuse põhjal. Samuti on (radikaalse) feminismi tagajärjel tekkinud olukord, kus varem haridusele piiratud ligpääsuga naissugupool on nüüdseks saavutanud haridussüsteemis eelisseisuse, mistõttu üha rohkem poisse saavad ebaõiglase kohtlemise osaliseks ning saavutavad sooliste iseärasuste ning koolisüsteemi mittekokkusobivuse tõttu eakaaslastest vastassugupoolest kehvemaid jooksvaid tulemusi, kuigi tehtud pingutus võib olla samaväärne ning erinevus pruugib seisneda vaid mõttetegevuse tööpõhimõttes. Nimelt on naiste vasaku ajupoolkera protsessides, mis mõjutavad kirjutamist, lugemist ja rääkimist, meeste ees eelised, samas kui meestel on suurem võimekus visualiseeritud seoste loomisel.
Seksism võib olla üksikisiku või inimgrupi jaoks alavääristav ning ühiskonnas põhjendamatuid konflikte tekitav. Üheks näiteks on osade lennufirmade sätestatud reeglistik, mille kohaselt saatjata reisivate laste kõrvale ei panda kunagi istuma mehi. Tegemist on täiesti absurdse ning soolist vaenu süvendava põhimõttega, mil pole mingisugust alust, sest mitte ühtegi seksuaalset rikkumist pole lennukitel ei meeste ega naiste poolt üksinda reisivate laste vastu registreeritud. On isegi aset leidnud juhtum, kus mehel paluti omaenda lapse kõrvalt mujale istuda.
Ühiskondliku heakskiidu saamiseks ei pea seksismi ilming tingimata praktilistel kaalutlustel põhinema. Kaheldava väärtusega on kaitseväeteenistuses tingimus, et meestele lubatud maksimaalne juuksepikkus on väiksem kui naiste oma. Lühikeste juuste vajalikkust põhjendatakse parema hügieenisäilitamise ning silmatorkamatusega, kuid pole mingisugust põhjust arvata, et naiste juustel teistsugused omadused on, mis peaks pikemat soengut soosima. Siin tuuakse põhjenduseks lihtsalt esteetiline arusaam naiselikkusest ning selle säilitamisest väeteenistuses, kusjuures seesugune feminiinsuse ja maskuliinsuse eristamine on suurepärane näide sellest, kuidas sooline eristamine võib olla common sense.
Oletame nüüd, et meil on tegemist ettevõtte omanikuga, kes otsib oma firmale uut juhti. Tal on kaks võrdväärset kandidaati, mõlemad on ideaalse haridustausta ning töökogemusega, üks neist on naine ning teine mees. Omanik saab selles olukorras teha nii ebaratsionaalselt seksistliku otsuse kui ka ratsionaalse otsuse. Ebaratsionaalne mõttekäik näeks välja niisugune: raseduse korral jääks naine minimaalselt pooleks aastaks töölt kõrvale, mehed ei saa rasedaks jääda, seega peaks mees sellele kohale paremini sobima. Kui sellise mõttekäigu järel otsustatakse mehe kasuks, on tegemist ebaõiglase seksismi ilminguga, sest arvestatud on vaid ühe sugupoole kasuks otsustamisel ilmneda võivaid negatiivseid külgi. Kui aga kaasatakse kõik võimalikud tegurid, näiteks see, et meestel on suurem tõenäosus sattuda õnnetusjuhtumitesse ning seejärel tehakse õiglaselt kaalutletud otsus, on tegu küll seksismiga, sest lähtudes inimese soost on tehtud eelarvamustel põhinev otsus, kuid seda otsust ei ole mõistuspärane taunida.
Õiglane otsus peab seega lähtuma objektiivsetest ning mõlemat sugu arvestavatest argumentidest. Need argumendid võivad aga jaguneda tõelisteks ehk püsivateks ning kunstlikeks, mida võib küll argumendina kasutada, kuid mis on tingitud vastavale soole rakendatud ühiskondlikust pingest, ning mis oma olemuselt ning tekkelt on allutava loomuga. Kui naise võimalik rasedus on argument, mida ei saa eitada ning mille suhtes ei saa ega peakski midagi ette võtma, siis näiteks argument, et naisjuhtidega ei olda harjunud ning nende otsuseid seatakse enam kahtluse alla kui meeste omasid, võib olla tingitud ühiskonna loodud sookujunditest, kuid kuni pole tõestatud vastupidist, võib see olla ka põhjustatud sellest, et meestel on bioloogilised eeldused autoriteetsemaks väljendusviisiks, mis omakorda muudab argumendi kunstlikkuse või mittekunstlikkuse vaieldavaks. Meesjuhi kasuks otsustamine vaid seepärast, et enamik tippjuhtidest on mehed, põhineb ühiskonnasisesel normimisel, ning et see seab põhjendamatult inimese sünnipärase omaduse tõttu teistega võrreldes kehvemasse olukorda. Et ühiskonna reeglistikku on ühiskonna liikmetel võimalik kujundada ning kui on jõutud nõusolekule, et selliste mittevabatahtlike tegurite mõju inimeste elukäikudele vähendades saab üldist heaolu parandada, tasuks probleemile tähelepanu juhtida ning sellele lahendus otsida.
Kuni on olemas erinevad sugupooled, erinevad inimesed, on olemas ka midagi, mille järgi neid hinnata. Sugu on alati inimestevahelisi suhteid mõjutanud, ei ole võimalik kohelda kõiki samamoodi, sest juba meie tajud ning reageeringud identsele kohtlemisele on erinevad. Stereotüübid ning eelarvamused, millel seksism põhineb, on inimloomuse jaoks ignoreerimatud abivahendid. Oluline on neid teadlikult ning ratsionaalselt kasutada, sest muidu hakkavad need rakendaja enese vastu töötama, kaob nende efektiivsus ning muutub monotoonseks meie maailmapilt.

Kasutatud materjalid:
http://en.wikipedia.org/wiki/Airline_sex_discrimination_policy_controversy
http://en.wikipedia.org/wiki/Antifeminism
http://en.wikipedia.org/wiki/Gender_and_education
http://www.childcustodycoach.com/child-custody-statistics.php
Fox Keller, Evelyn "Mõtisklusi soost ja teadusest" (1985, eesti keeles 2001)
Meos, Indrek "Kaasaja filosoofia" (2002)
Saarinen, Esa "Filosoofia!" (2004, eesti keeles 2007)
Schopenhauer, Arthur "Naistest" (1891-1893, eesti keeles 2001)
Stangroom, Jeremy "Väike raamat suurtest ideedest: Filosoofia" (2006, eesti keeles 2007)

20110204

#18 ehk lahkus



mineviku lahkumises väidetavalt lahkus
mälestuste terendused tähendavad tere?
iseenda tahtmata mul hinge sündis kahtlus
filoloogisüdamest on kurat joonud vere

meeleheitlik varjumine kehalt võtnud varju
alastunud keha ei tee häbi pimedale
pole enam meeli tean et enam sa ei karju
kitsas rinnas ruumi pole meile mõlemale

20110201

#17 ehk üks mees jalutas läbi tuisuse linna



papa istus pingile, nõjatus paremale ja hakkas jutustama:
"üks mees jalutas läbi tuisuse linna. punase mantliga naine vaatas igatseval pilgul bussiaknast välja. pardid istusid liikumatult kõnniteel ega jätnud oma paiknemisega jalakäijatele kuigi palju ruumi. ta tõmbas hõlmad koomale ja astus lume pehmete ohete saatel üle kivist kaarsilla. tuvid, kas tõesti suudate te lennata üle piiritute ookeanite. mida te küll mõtlete, keda otsite? kirjutuslaual vedelesid kortsutatud paberid, nukrad kohvikruusid. need tänavad, need ämblikuvõrguna hargnevad tänavad, mis on nende saladus? buss jõudis peatusesse, naine jälgis väljuvaid inimesi, kuidas nad pilgu kellale heitsid, kuidas kegendustunne nende nägudesse imbus, kuidas nad kõige ratsionaalsemaid teid valides oma teekonda seadsid ja kuidas nad mõne hetke pärast uuesti kella vaatasid. ta tundis, kuidas aju ükshaaval taustahelisid välja hakkas lülitama, täpselt nagu siis, kui me voodis lamades kella tiksumist ei kuule, kui sellele just ei keskendu, siis ei saa seda kella enam kuidagi peast välja, aga juhul kui me ikkagi ei keskendu, kui meie enne-uinumist-mõtteid ei sega enam miski, välja arvatud ehk igavene igatsus saladusliku kuu kõiketeadva embuse järele, kui seda kella meie jaoks ei ole, kui meil teda enam vaja ei ole, ega see ei tähenda, et teda ümbritseva aegruumi või ruumaja jaoks ei eksisteeri, oh ei, otse vastupidi, eksisteerib kindlasti, aga meil pole tema jaoks lihtsalt ruumi, samamoodi hakkas tema pea sel momendil taustahelisid välja lülitama. või oli see süda, kes painavas ruumikitsikuses juhtohjad enda kätte võttis. ma kahtlustan, et see oli süda. ja varsti ei olnud enam midagi. taustahelid, taustavormid, taustavärvid, taustalõhnad. kõik oli olnud taust. ja nüüd oli ta üksi. kuid kui miski eksisteerib mittemilleski, kas siis see mittemiski ometi mingisugust eesmärki, tarvet ei leia, näiteks millegi ümbritsemine, millegi jaoks keskkonna loomine, olgu ta nii tühi kui tahes, ning temast hoobilt miski ei saa? ja kui oli järele jäänud vaid tema (ja ehk ka igavene igatsus saladusliku kuu kõiketeadva embuse järele), ei olnud tal enesega ühtäkki midagi peale hakata. vares kraaksatas. varesed mulle ei meeldi, nad on kurja hingega. kui ma noorem olin, lendasid ikka haned üle mu lokkis peanupu ja mina vaatasin, kuni ma nende ehmunud hüüdeid enam kinni püüda ei suutnud, ja kõndisin edasi. ja kui ma lõpuks kohale jõuan? pean ma lihtsalt paigal tammuma ja ootama. ja mida peaks üldse enam ootama, tõde on juba leitud, mida enamat ma vajakski. ei, see on lõks. ma ei taha enam üksi olla. ma tahan tagasi, lase mind tagasi. see vanatädi käis igal õhtul tiigi ääres parte söötmas. vaata, nad on ikka veel siin, pilgud ootust täis, nõtked kaelad jõudu kaotamas, nagu polekski midagi teisiti, kuigi tädi juba 4 päeva käinud ei ole ja enam kunagi tule. mis on valgus ja miks me ikka ja alati valgustatuse poole püüdleme. paljud asjad on hämaruse rüpes palju ilusamad. miks?"
papa jäi magama. ta oli juba vana mees ja magamist ei võinud keegi talle pahaks panna. meie läksime õuele, vanade autode otsa ronima ja lihtsalt pättust tegema.

20110120

#16 ehk the eraser



möödunud päevade tallatud rajad
et ometi vaikiks te läikega kajad
umbroht teid võtaks ja nõgesed vohaks
muutuge ometi tundmatuks kohaks

kas vikat teilt lõiganud kõrvad
on kurdiks teid tallatud
mis takistab nägemast kurat

ma üritan uinuda

20110119

#15 ehk hea ja lahke karuott


Mu õe esimene raamat, siin ta on:

Elas kord Karuott. Ta oli hea ja lahke. Ta aitas linde ja loomi, putukaid ning kalu. Ükskord juhtus niisugune lugu, et kobras ei suutnud puud närida. Ta palus karult abi nagu ikka.
Ott ütles: "Äkki ma kutsun issi appi."
"Ei," vastas kobras, "emme ütles, et puu peab olema nagu pliiats. Oleme mures."
Hm, aga kui nad olid lootust kaotamas. Järsku tuli Otil mõte: "Su hambad on nagu saeterad. Tee nii, nagu sa teritaksid pliiatsit."
Näed, sa võid olla hea ja lahke, aga pead olema karm.

20110111

#14 ehk infoühiskonna inimene



teabeühiskonna inimene on justkui berliin II maailmasõja ajal, ainult et erinevalt berliinist, tulistatakse teda mitmelt rindelt infopommidega. uudised, meelelahutus, reklaam - kõike söödavad internetiportaalid, raadio- ja telekanalid, ajalehed ning ajakirjad infojahil rahvale.

veel mõned inimpõlved tagasi piirdus linnainimese päevane uudistekogus ühes päevalehes sisalduvaga, kuid nüüd, mil igal inimesel on personaalarvuti ning internet on kolinud mobiiltelefonidesse, on värsked uudised ka õhus, mida sisse hingame.

inimese peast on saanud informatsiooni sihtkohaks olemise asemel hoopis transiidikanal. pidevalt sisseahmitav andmemass jätab küll mulje, nagu suureneks sellega võrdeliselt ka teadmiste hulk, ent reaalsuses sõidab enamus infot pärast väikest vahepeatust uuesti edasi.

inimene toimib informatsiooniga nagu pank, hoides käepärast vaid igapäevaseks kasutuseks vajalikke vahendeid ning lastes ülejäänul maailmaturul ning fondides oma elu elada. kui suuremaid summasid vaja peaks minema, saadetakse päring ning seejärel on võimalik neid jälle kasutada. infomürast killukeste püüdmine ning nende abil soovitud terviku taastamine on oskus, mis aitab suurendada kasutusel olevate teadmiste kogumahtu ning orienteerumisvõimet infomaailmas. selle oskuse puudumine on põhjus, miks tekib mulje pealiskaudsusest ning küllastunud teabevoolust.

ei tohi salata, et just internetiga on hoo sisse saanud ultraliberaalne, täielikult piirangutest prii teabeloome, mis on inimeste eneseväljandusvõimalustele mõjunud revolutsiooniliselt, kuid mille abil jõuavad inimeste peadesse ka ideed, mis jagamist ei vääri.

infoühiskonna inimene elab keerulises ning kiirelt muutuvas ajas. et vältida lõksulangemist ning läbikäiguhooviks muutumist, tuleb osata väärtuslik väärtusetust eraldada ning mitte kaotada võime iseseisvalt mõtelda ja süveneda. kindlasti ei tohi end ka teabemaailmast täiesti ära lõigata, sest peidab see ju inimkonna suurimat vara - inimeste parimaid ning mitmekülgsemaid teadmisi. igal mõttepanga omanikul on püsiühendus maailmapangaga.